...rozšířeně
<<  Srpen  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

dnes, článek, akce

Novinky na email:
Statek, o. s.  

Články >> Snaha o obnovu zemědělské krajiny

Snaha o obnovu zemědělské krajiny

Články

Přátelé, příznivci statku, obracím se na vás s prosbou, abyste podpořili snahu českých ornitlogů, myslivců a zemědělců, které spojilo úsilí o obnovu české zemědělské krajiny. Důvody jsou víc než pádné! Od roku 1980 jsme v Evropské unii ztratili 300 miliónů polních ptáků, zajíci a jiní kdysi hojní obyvatelé polí na tom také nejsou nejlépe. Dříve běžné polní rostliny jako chrpa nebo hlaváček letní se dnes objevují vzácně. A v úhynu denních motýlů hraje ČR evropský prim! Na vině je nevhodné a k přírodě nešetrné zemědělské hospodaření, rozlehlé lány polí, přespřílišné používání hnojiv a pesticidů. Agrochemikálie, které jsou dešti z polí spláchnuty, znečišťují vodní toky. Chceme-li, aby naše krajina byla zdravá anaši potomci neznali zajíce, koroptve či strnady pouze z fotografií, je právě teď nutné přiložit ruku k dílu! Podpořte proto i vy svým podpisem petici, kterou chtějí zástupci ornitologů, myslivců a zemědělců předložit letos v říjnu vládě ČR. Přesné znění petice, více informací i pokyny k vyplnění najdete na stránce: www.zemedelska-krajina.cz

Petice za obnovu zemědělské krajiny
Praha, 12. července 2012. Zástupci ornitologů, myslivců, zemědělců a vědců se obracejí na občany České republiky, aby svým podpisem podpořili snahu o zlepšení stavu zemědělské krajiny.
Její druhová rozmanitost se trvale snižuje a současné zemědělství neplní ani svoji krajinotvornou roli. Rozsáhlé polní celky s nevhodným hospodařením zvyšují erozi půdy. Každoročně tak ztrácíme ornou půdu v hodnotě několika miliard korun a obrovské škody vznikají také obcím při odstraňování následků eroze. Splachy půdy a agrochemikálií navíc znehodnocují vodní zdroje. Signatáři petice věří, že se jim podaří sesbírat potřebný počet podpisů, aby se Parlament České republiky, vláda a příslušná ministerstva problematikou zemědělské krajiny zabývali a zajistili takové nastavení dotací, které potřebné změny v krajině přinesou. Text petice a další podrobné informace je možné nalézt na internetových stránkách www.zemedelska-krajina.cz.
Josef Novák, myslivecký hospodář a iniciátor celé petice říká: "Původní myšlenka byla jednoduchá - chci mít jednou možnost svým dětem a vnoučatům ukázat, co to je zajíc, koroptev i ostatní zvířata a ptáci, kteří zezemědělské krajiny mizejí před očima."
Petr Mareš, prezident Společnosti mladých agrárníků ČR, říká: "Zastupuji názory mladší generace zemědělců, kteří budou hospodařit v krajině i za několik desítek let. V zemědělské praxi je třeba přemýšlet v horizontu delším než dva nebo tři roky. Rádi bychom mezi zemědělskými podnikateli rozšířili názor, že není dobré hospodařit na úkor příštích generací."
"Mezi naše nejvíce ubývající ptačí druhy patří koroptev polní, které nevyhovují rozsáhlé monokultury a chemizace zemědělství. Čejka chocholatá zase doplácí na úbytek vody v krajině. Věříme, že zemědělské dotace po roce 2013 podpoří takové změny v krajině, které ubývajícím ptákům životní prostředí zlepší," doplňuje ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. "Pokud i vám vadí, že zemědělská krajina ztrácí svoji krásu, ekonomickou hodnotu i pestrost, stáhněte si na stránkách www.zemedelska-krajina.cz podpisový arch a připojte se svým podpisem k naší petici."
Kontakt
Václav Zámečník, zamecnik@birdlife.cz, 776 368 360

| Autor: Denýš | Vydáno dne 01. 08. 2012 | Informační e-mailVytisknout článek

Statek, z. s., Lesnovek 1, Hlavice, 463 48, statek@statek.org, předseda Martin Mikeš, martus@statek.org