Ve společenské místnosti pohostinství v obci Hlavice proběhla dne 31. 3. 2012 beseda nad tématem hrozící těžby uranu v Podještědí. Besedu uspořádalo občanské sdružení Naše Podještědí ve spolupráci se Statek, o. s. a vedením obce Hlavice. Příchozí si mohli prohlédnout i malou tématickou výstavu fotografií Václava Vašků. A tak jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací.
V minulosti se v České republice experimentovalo s pravděpodbně nejdrastičtějsí metodou těžby uranu, která je známá jako tzv. kyselinové loužení. Uranová ruda přitom není dopravována z hlubin na povrch, ale pomocí tisíců vrtů je do země pumpována kyselina sírová. Během desetiletí těžby uranu ve Stráži pod Ralskem bylo pod zem napumpováno více než 4 miliony tun kyseliny sírové, 320 tisíc tun kyseliny dusičné a dalších chemikálií o celkovém objemu 270 miliónů krychlových metrů. To zhruba odpovídá objemu Slapské přehrady. Tento počin dnes představuje časovanou tikající bombu a ohrožuje zdroje pitné vody pro významnou část České republiky.
Dozvěděli jsme se také, že se sanacemi po proběhlé těžbě uranu ve Stráži pod Ralskem jsou nemalé problémy, navíc neexistuje technologie, která by chemikálie z půdy stoprocentně odstranila. Laicky řečeno, půda zůstane na věky kontaminovaná. Do tohoto žalostného stavu zdecimované přírody chce přijít australská těžební společnost a ve spolupráci s s.p. Diamo otevřít nové uranové doly ve dvou lokalitách: Ploučnice a Kotel-Osečná. Přitom jen čtyři kilometry od plánovaného dolu Kotel-Osečná se čerpá pitná voda pro celý Liberec.
Dovolíme, aby došlo k další kontaminaci půdy a k ohrožení zdroje pitné vody? Zvítězí zdravý rozum a nebo moc peněz? Na webových stránkách http://nasepodjestedi.cz se dozvíte všechny potřebné informace a pokud kontaktujete o. s. Naše Podještědí, i to, jak můžete jako „obyčejný občan“ pomoci.
Denisa Mikešová