Kde se Statek nachází?

Statek, sídlo spolku, najdete v severních Čechách v Libereckém kraji nedaleko Českého Dubu ve vesnici Lesnovek. Patří zakládajícím členům spolku, Zdeňkovi a Denise Mikešovým.

Adresa: Lesnovek 1, Hlavice, 463 48
GPS: 50.6421783N, 14.9329175E

On-line mapa s lokalizací Statku:

Cesta od Liberce: První variantou je sjet z rychlostní komunikace na Prahu v Hodkovicích nad Mohelkou. Odtud jedete do Českého Dubu. V Českém Dubě nejprve doleva na Mnichovo Hradiště (nesmíte se dostat na náměstí), na následující křižovatce doprava směr Všelibice (4 km) a dále pokračovat po hlavní až do Všelibic. Všelibicemi projet po hlavní ve směru na Hlavici a asi po půl kilometru odbočit v ostré pravotočivé zatáčce doleva (cedule Lesnovek). Dále po modré turistické značce až dolů do vsi. Zde odbočit naproti červené maringotce ostře vpravo na štěrkovou cestu do kopečka. Za křovisky a vysokými stromy na Vás již vykukuje naše stavení.

Druhou, kratší variantou je jízda přes Šimonovice a Proseč pod Ještědem a dále již na Český Dub. Třetí varianta je přes Ještěd a Světlou pod Ještěděm.

Cesta od Prahy:
Z Prahy jedete směrem na Mladou Boleslav. Z dálnice sjíždíte v Mnichově Hradišti (exit 57). Nejkratší varianta je nezajíždět do Mnichova Hradiště, ale z exitu jet směrem na Mimoň. Po 2 km odbočit do Kláštera Hradiště nad Jizerou a dále jet na Jivinu a Osečnou. Tedy jet přes Neveklovice, Strážiště a Vápno a odbočit do Hlavice. Z Hlavice se dá projet až do Lesnovku po asfaltce (modrá turistická značka).

Cesta od severozápadu:
Pokud náhodou cestujete od České Lípy, Jablonného v Podještědí nebo Chrastavy, musíte zajet do Osečné. Odtud směrem na Zábrdí, Cetenov a Všelibice.

Autobusem:
Nejjednodušší cesta vede z Liberce, odkud cestujete autobusem do Českého Dubu (nástupiště 11, popř. 12). Z Prahy jezdí v pátek přímý bus do zastávky Všelibice, rozcestí. Jinak lze přestoupit i v Hodkovicích nad Mohelkou nebo v Mnichově Hradišti. V Českém Dubu (pokud jedete z Hodkovic n. M. nebo z Liberce) je potřeba přesednout na autobus směr Vápno (jede ovšem jen párkrát za den). Vystupte v zastávce Hlavice, Lesnovek. Pokud Vám nepojede autobus přímo do Lesnovku, můžete jet i autobusem směr Mnichovo Hradiště. V tomto případě je výstupní zastávkou Všelibice, rozcestí.

Z autobusové zastávky Lesnovek se vraťte pár metrů a (od zastávky) vpravo odbočte do vsi (je tam cedule ‚Lesnovek‘). Jděte po modré značce (na rozcestí doprava a pak až dolů do vsi). Až sejdete dolů do vesnice, odbočte vpravo na štěrkovou cestu do mírného kopečka (odbočka je naproti červené Maringotce). Vede kolem jednoho domku až k našemu statku (od cesty prosvítá za křovisky a stromy).

Z autobusové zastávky Všelibice, rozcestí jděte směrem na Všelibice (směr na který koukáte z autobusové budky). Projděte vsí, a asi po 1 km dojdete do ostré zatáčky. Vlevo je cedule ‚Lesnovek‘. Jděte touto cestou (viz cesta z autobusové zastávky Lesnovek).

Na kole:
Na statek si také můžete udělat celkem pěkný výlet na kole. V okolí Lesnovku se dá podniknout klidný výlet, pokud ovšem jedete od Liberce počítejte s dvěma kopci (Ještěd se ale také dá objet přes Šimonovice nebo Hodkovice).

Pěšky:
Pokud si chcete udělat výlet, nebo jdete okolo, či v případě, že Vám nejede autobus: přes Lesnovek vede modrá turistická značka Ještěd – Světlá pod Ještědem – Kotel – Hrubý Lesnov – Lesnovek – Hlavice – Klášter Hradiště nad Jizerou – Mnichovo Hradiště.

Historie statku.