PraVRAH 2012: REPORTÁŽ z nultého ročníku

Máme za sebou zkušební „nultý“ ročník akce PraVRAH – tedy pražský VRAH 2012. V čem se liší tahle akce od klasického podzimního outdooru? No vlastně je toho víc: trasa měřila jen něco kolem 5-8 kilometrů, účastnit se mohli jednotlivci nebo dvojice, úkoly a šifry byly ještě jednodušší a hlavně se to celé konalo v centru hlavního města – v Praze 1. 29 účastníků hry tak prozkoumalo v 7 stanovištích některá méně známá zákoutí centra města a podívalo se na zajímavé stavby či parky. Ke každému stanovišti jsme přiložili legendu či historické souvislosti a zajímavosti.

Ve středu 20. června odpoledne se sešlo téměř 30 lidí na „nultý“ ročník akce PraVRAH – tedy Pražský Vrah. Jeho organizátoři, Marťus a Petra, se rozhodli navázat na úspěšnou outdoorovou říjnovou soutěž týmů VRAH (Velká Říjnová Akční Hra) komornější městskou hrou. Jak bylo zmíněno, šlo o „nultý“ ročník, tedy zkušební. Plnohodnotná soutěž PraVRAH v roce 2013 se uskuteční i za pomoci vyplněných dotazníčků od letošních účastníků.

Akce byla inzerovaná jako procházková akce po Praze 1 a konala se v odpoledních hodinách, takže jsme nalákali hlavně pracující a mladé studenty, kteří se chtěli pobavit, ale i trochu vzdělat. Na startu, který byl v 17 hodin u hotelu Paříž (nedaleko Obecního domu) se sešlo 15 týmů (dvojice, případně jednotlivci) a každý dostal soupis stanovišť s úkoly. U každého úkolu byla legenda, kde se účastníci dozvěděli buď historické souvislosti ke každému místu, nebo zajímavou pověst, která o místě traduje (čerpali jsme z knih a internetu). Celkem bylo potřeba projít čtyři stanoviště, která byla povinná a na kterých bylo možné získat indicii k poslednímu cílovému stanovišti. Na povinných stanovištích účastníky čekala například jednoduchá posunová šifra, křížovka s údaji z daného místa nebo bylo potřeba najít malou kartičku s indicií podle fotografie. K tomu byla zařazena 3 nepovinná stanoviště, která stačilo vlastně jen najít. Nejvíc potrápil PraVrah zámek, který jsme „cvakli“ na most u Čertovky, kde je zámků opravdu velké množství 🙂 Pro vítězství byl rozhodující počet bodů a v případě shody pak čas doražení do cíle – tedy Zahrady Kinských. Cílové stanoviště po seskládání indicií našli nejrychleji Ferda s Terkou. Až dvě hodiny po nich, v půl deváté, dorazil poslední tým. Ale jak organizátoři zopakovali, nebylo důležité zaběhnout rekord, ale spíše se pobavit, poznat nová místa v centru Prahy a strávit příjemné odpoledne.

Příjemné odpoledne se po vyhlášení výsledků protáhlo i na příjemný večer. Počasí přálo, a tak se zhruba polovina osazenstva rozhodla zůstat pod platanem v parku a udělali si parádní piknik. Děkujeme všem účastníkům za pozitivní ohlasy.

Výsledky:

 1. Ferda & Terka (Náhodní kolemjdoucí) – 46 b. (1:14)
 2. Vojta & Filip (Ohnivé ponožky) – 46 b. (1:29)
 3. Eva & Zuzana (Motýlci) – 46 b. (1:36)
 4. Jakub & Jan (Cílovníci) – 46 b. (1:37)
 5. Náčelník & Andy (Pankáči) – 46 b. (1:42)
 6. Mája & Honza (H&M) – 46 b. (1:47)
 7. Petr & Zdeněk – 46 b. (1:54)
 8. Honza – 44 b. (2:06)
 9. Petra & Jana – 44 b. (2:11)
 10. Vladimír & Anna – 44 b. (2:34)
 11. Michal & Dany – 42 b. (2:17)
 12. Eva & Vendy – 36 b. (1:36)
 13. Terka & Klára – 30 b. (2:41)
 14. Iva & Vojta – 22 b. (2:46)
 15. Honza & Verča – 0 b. (3:07)

Odkazy: