PraVrah 2017 [REPORTÁŽ]

Proč si udělat procházku po Praze v dešti? Proč si zaběhat ve 30 °C? Proč se dozvídat o zajímavých místech centra města? Proč? Protože PraVrah! Již šestý rok vám zpříjemňujeme jarní měsíce zábavně-naučnou procházkovou hrou s úkoly určenou pro dvojice a jednotlivce všech věkových kategorií. Opět jsme prožili zábavné odpoledne a poznali nová místa.

Účastníci se začali scházet před 17. hodinou ve Vrchlického sadech nedaleko Hlavního nádraží. Celkem 45 týmů bylo rozděleno do pěti startovních vln. Před startem vyslechly poslední důležité organizační pokyny a konečně mohly nahlédnout do připravených materiálů. Tak jako v předešlých letech byla stanoviště rozdělena na povinná (tj. ta, která objasňují místo cíle) a nepovinná, čistě dobrovolná. Všechna stanoviště byla rozdělena do tří tematických celků: historické budovy, zajímavosti a opuštěné domy. Kromě toho jsme pro závodníky připravili několik kulturních i kulinářských typů třeba pro některou z příštích individuálních vycházek do staré Prahy.

Stanoviště nebylo třeba procházet v předepsaném pořadí, ale většina dvojic i tak začínala u nejblíže situovaného Petschkova paláce, původně bankovního domu s velmi pohnutou historií, nyní sídla ministerstva. Přes další povinná stanoviště u synagogy a kubistického stánku týmy došly k prvnímu opuštěnému, dlouho nevyužívanému domu, bývalému cukrovarnickému paláci na Senovážném náměstí. Zatímco zde čekal jednoduchý grafický úkol, na Masarykově nádraží před historickým salonkem si bylo třeba projít dlouhý text k nalezení odpovědi. Dále trasa pokračovala přes rondokubistický Palác Archa, retro jídelnu na Těšnově a kostel sv. Petra k chátrajícímu komplexu domů v Lannově ulici.

Účastníci se pomalu dostávali přes Poštovní muzeum a vodárenskou věž k synagogám. V těchto místech se nacházelo větší množství nepovinných úkolů, a tak se také soutěžící rozhodovali různě – buď již spěchali do cíle, záměrně stanoviště vynechávali (třeba kvůli dešti), anebo obešli úplně všechny. Mezi povinný úkol patřilo správně seřadit štíty tzv. radničních domů na Malém náměstí. Nepovinný hravý úkol čekal na Mariánském náměstí, kde se musela vymyslet symbolika soch nad vchodem do Městské knihovny. Mezi stanovišti bylo nové soukromé Apple muzeum i tradiční a ceněné Náprstkovo muzeum. Nahlédli jsme do utajované romantické Zlaté ulice a zvedali hlavy na dílo sochaře Černého, které visí nad Husovou ulicí.

Tajenka soutěžící správně navedla na Střelecký ostrov, kde na ně čekalo drobné občerstvení: ovoce, zelenina, sušenky a slané pochutiny. Letošní ročník dost ovlivnil déšť, ale účastníci si i přes ztížené podmínky poradili se vším hravě a trasu dlouhou 6 – 8 km ve většině došli včas a s úsměvem.

Vyhlášení výsledků také spláchl déšť, ale naštěstí teplé počasí náladu všech přítomných udrželo výbornou. Děkujeme všem účastníkům a velký dík patří také všem pomocníkům z řad organizátorů Statku. Letošní ročník byl více poznávací a v podstatě bez šifer, ale nenechte se zmást – v organizaci PraVraha se každý rok střídáme, takže nikdy nevíte, co vás potká za rok 😉 Těšíme se zase za rok do Prahy 1!

FOTOGRAFIE