PraVrah 2018 [REPORTÁŽ]

44 dvojic se letos postavilo na start procházkové objevné hry se šiframi po centru Prahy – PraVrah. Startovalo se ve Vojanových sadech mezi krásnými pávy, místo cíle se odtajňovalo postupně, byla jím petřínská stráň nedaleko sochy Jana Nerudy. Předtím ale museli ujít zhruba 7 kilometrů dlouhou trasu Starým městem, odpovědět na rozličné úkoly, správně přiřadit fotografie k místům a vyluštit šifry a rébusy. Vítězem se stal tým Náhodní kolemjdoucí.

 FOTOGALERIE 

Po odstartování jsme dostali tři úkoly, které se měly splnit přímo ve Vojanových sadech – zvěčnit se s pávem (fotografií, obrázkem nebo třeba básní), najít podobiznu a slepit si nápovědu k místu cíle. Poté nás čekalo několik desítek úkolů v oblasti Kampy a Starého Města. Na označených místech jsme zapisovali odpovědi na úkoly – například zjišťovali z pamětní desky, komu byl zabrán obchod v Hrzánské pasáži, nebo který tvor sedí na bidýlku před pasáží Platýz. Dále jsme přiřazovali správné fotografie k navštíveným místům – například v pasážích Michalské ulice nebo v Celetné.

Důležité bylo také zjistit ze šifer nápovědy k umístění cíle. Hned první nás čekala na knihovně v ulici U Lužického semináře. Další rébusy nás potrápily u Tyršova domu či na mostě Legií. Některé přesmyčky, posuny abecedy či morseovky nebyly vázány na konkrétní místo, ale těžko se bez nich hledalo místo cíle. Důležité body bylo možné získat také vyluštěním dodatečných šifer. Vzhledem k tomu, že tématem PraVraha byly dvorky a pasáže, výsledkem těchto šifer bylo to, co na takovém městském dvoře můžeme najít.

Tři nejlepší týmy vyhrály diplom, čokoládu, výroční statkovou placku k 10 letům od založení, a vítězové ještě plátěné batůžky. Hlavně si ale budou moci vyzdobit své ideální dvorky lampiony či lucernami. Na všechny zúčastněné v cíli čekalo občerstvení.

Do cíle dorazilo 37 týmů, z toho včas v dvouapůlhodinovém limitu 27 týmů. O časech a vítězství nicméně PraVrah není, je to naučná hra o zábavě a o tom, jak se také dá vnímat město. Počasí vyšlo parádně, atmosféra hry byla skvělá. Děkujeme organizátorům pod vedením Růži za precizní přípravu hry a užité odpoledne.