Člověk přírodě 2012

Pořádáme zážitkově vzdělávací víkend Člověk přírodě tentokrát na téma velkých šelem Evropy.

Součástí programu bude exkurze v Novém pralese na Ještědském hřbetě ve spolupráci s občanským sdružením Čmelák.

  • Kdy: 11. – 13. 5. 2012 (je možné se zúčastnit i jen části programu)
  • Kde: základna organizace Statek, o. s., Lesnovek č. 1, cca 6 km od Českého Dubu, GPS 50038´31.627“N, 14055´58.313“E
  • Pro koho: akce je koncipována pro mládež od 12 let, ale je vhodná pro celou rodinu. Pokud chcete strávit pohodový víkend v hezkém prostředí bývalého statku v Podještědí, kde se pasou koně s hříbaty pod okny a zároveň se něco dovědět o naší přírodě, pokud chcete poznat nové lidi a když budete mít chuť, zahrát si s nimi neotřelé zážitkové hry nebo posedět u ohně, tak je akce určena právě pro vás.

Doprava: po vlastní ose

      – Z Prahy, Černého Mostu přímý autobus v 16:20 hodin, výstupní zastávka Všelibice rozcestí v 17:58. Zpět do Prahy odjezd v neděli z Všelibice rozcestí v 16:27, příjezd do Prahy v 18:15,

      – Z Liberce, autobusového nádraží v 17:40 s přestupem v Českém Dubu v 18:30. Výstupní zastávka Hlavice, Lesnovek v 18:43.

Cena: 450 Kč za celý víkend (pátek večer až neděle odpoledne), vč. stravy a ubytování. Pátek večer a sobota 350 Kč, jen sobota nebo jen neděle 250 Kč.

Ve spolupráci s: občanským sdružením Čmelák (www.cmelak.cz)

Co s sebou: spacák, karimatku, přezůvky, sportovní oblečení, oblečení na práci v lese, pláštěnku, hygienické potřeby a ručník

Program: 

pátek

příjezd autobusu z Prahy v 17.58 (Všelibice, rozc.), z Liberce v 18:43 (Hlavice, Lesnovek) 
  ubytování na statku od 18.00

  úvod  přivítání účastníků, krátká hra + občerstvení v 19.00

  film o medvědech v Tiché dolině, Slovensko, ve 20.00

sobota

exkurze v Novém pralese na Ještědském hřbetu (naučná stezka) – pořádá o. s. Čmelák

  přednáška o velkých šelmách Evropy a film o vlcích (film muže, který žil 6 let s vlčí smečkou)

  volný večer (posezení u ohně, opékán, volná diskuze, ping-pong, čajovna atd.)

neděle

pro věřící mše v Českém Dubu 8.00 – 9.00
  hry a soutěže na téma velkých šelem

  závěr 14.30

  úklid

  odjezdy domů

Motto:

Vlci, medvědi, rysi … pro některé lidi jsou symbolem krásy a nespoutané divočiny, pro jiné představují hrozbu, proti které je třeba bojovat. Pod vlivem strachu pramenícího z mnoha předsudků byly šelmy po staletí nemilosrdně pronásledovány. Za kožešiny a mrtvá těla se yyplácely tučné odměny. Výsledkem bylo, že na mnoha místech Evropy byly velké šelmy zcela vyhubeny. Teprve v posledních letech nastal obrat. Evropská společnost se nyní snaží tato vzácná zvířata vrátit zpátky do jejich prapůvodní domoviny. Šelmy se staly předmětem ochrany a především symbolem nového vztahu mezi člověkem a přírodou, který je založen na toleranci a úctě. Přesto pro spoustu lidí představují velké šelmy v moderní Evropě nepřijatelný problém. Šelmy jsou však důležitou součástí naší přírody. Proč? A jaké vlastně ve skutečnosti jsou?

Chcete-li se o velkých šelmách dozvědět více či chcete-li napomoci návratu přírody do naší kulturně-zemědělské krajiny, přijeďte na druhý ročník akce Člověk přírodě.

Garant akce:

Denisa Mikešová, kontakt: Denysh@statek.org, tel. 724 132 659 nebo 776 840 099

Denisa Mikešová – spoluzakladatelka a místopředsedkyně sdružení Statek, o.s., a členka ČSO. Pracuje ve Farní charitě Praha 1 – Nové Město jako výtvarnice. V r. 2004 zde založila projekt Plamen poznání, což je motivační výtvarný ateliér pro ženy v sociální nouzi a lidi bez domova. Ve volném čase amatérsky fotografuje přírodu: fotogalerie na  https://naturephoto.statek.org/ . Od roku 2011 příležitostně publikuje v časopisu Příroda wildlife.