VýLes: Podještědí [Reportáž]

Pro letošní podzimní VýLes jsme vybrali oblast v okolí Ralska. Vypravili jsme se tam o víkendu 7.–8. 10. 2023.

Naše cesta začínala v Mimoni, jak jinak než degustací nejroztodivnějších příchutí zmrzliny. Olizování nás na dlouho zaměstnalo, na vrchol nedalekého Ralska se naše výprava vydala až v pravé poledne. Prudké svahy jsme však hravě zdolali a na ochozu zříceniny vyzvali hlad na oběd. Než jsme však stačili dojíst, prchali jsme z vrchu ukrýt batohy před obávaným deštěm. Déšť nedorazil. Zanedbaný rozhled do krajiny jsme tak vynahradili četbou příběhů z krajiny pod Ještědem. Od poutavého čtení se nám těžko odcházelo, nemůžeme si ale dovolit další zdržení, zbytek bude muset počkat na večer.

Na druhé straně hory roste jiný les, mladý a živelný, snažící se vzít si to tady celé zpátky. Pro zdržení padlo rozhodnutí zkrátit si cestu jeho středem. Byli jsme tak svědky toho, co se snaží les zahladit. Na dohled kolem nás se táhly kilometry potrubí, válely odpadky, visely cedule zakazující vstup, rezivěly závory, rozpadaly se železné konstrukce a nejen pod nimi číhal dosud pevný beton. Pršelo, naše boty těžce dopadaly na asfalt, až konečně přestalo a my vykročili zpět mezi skály. Snad konečně mimo dosah pozůstatků těžby. 

Cíle a nocležiště jsme dosáhli za tmy, v obavě z toho co nám noc přinese došlo záhy na stavbu přístřešků. Společnými silami jsme uvařili a povečeřeli vynikající jídlo s nevábným názvem. Únava a chlad nás začali zahánět do spacáku ještě před koncem napínavého příběhu. Dobrou noc.

Téměř nikdo se nekoupal

V noci dorazil déšť, hojně zalil okolí, většinu z nás ušetřil. Plachty jsme tak sbalili mokré a vyrazili na autobus domů. Na neděli bylo v plánu vykoupat se. Noční déšť a skokové ochlazení tenhle nápad rozptýlili, o plavkách tak nepadlo ani slovo. Naše kroky vedly druhý den o poznání malebnější krajinou. Šli jsme hladce a bez větších zastávek, místo příběhů z Podještědí jsme dali přednost sdílení vlastních zážitků.

Jedinou jizvu ta neděle měla, už od předchozího poledne jsme nepotkali vodu a zásoby se tenčily. Zvláštní zážitek v zabahněné krajině. Oběd jsme si vychutnali u místní Čertovy zdi a odtud za chvíli dorazili do Českého Dubu na autobus do Prahy.

Příště veselejší

Někdy příště vyrazíme zase na trošku veselejší místo, někam kde toho člověk nestihl tolik zničit. Aby ti žádná naše budoucí akce neunikla, sleduj Co nás čeká.