Uprchlík 2009 (REPORTÁŽ)

Uprchlík 2009 je za námi! Od čtvrtka 29. října zápolilo na osmdesátikilometrové trase s 25 stanovišti 40 statečných v 10 týmech. Počasí nám krásně vyšlo, dobrá nálada nás povětšinou neopustila a Uprchlík tak vstoupí do dějin jako největší akce našeho sdružení. Vítězem celého závodu se stal tým Náhodní kolemjdoucí. Ovšem začneme hezky od začátku…

29. října 2009
7:00 Přípravy jsou v plném proudu. Po včerejšku, kdy jsme připravovali v 5 lidech, se sjíždí další organizátoři. Času je málo.

18:00 Orienťák připraven, všechny věci jsou na svých místech, začíná příprava soudní místnosti v ZŠ Karla Hynka Máchy v Doksech.

19:35 Do soudní místnosti přicházejí první obžalovaní. Po prezenci se přesouvají k vězeňskému fotografovi a usedají na lavice.

20:00 Začíná soud. Byly předloženy nezvratitelné důkazy o vině obžalovaných a účastníci jsou tak odsouzeni k smrti bez možnosti odvolání!

20:29 Do soudní místnosti (naštěstí) vtrhá komando a neváhá použít střelné zbraně! Zjišťujeme, že zde osvobozují prvně odsouzeného trestance. Našim Uprchlíkům však také pomůžou na svobodu. Hra začíná!

20:45 Orientační běh v řetězech. Každý tým dostal instrukce a mapu. Spoutaní po čtveřicích se snaží najít zašifrované místo dalšího postupu na kontrolách v lese i ve městě.

22:20 Útěk v řetězech pod Mlýnským vrchem. Tým Brusnice právě přibíhá pod Mlýnský vrch za lesníkem Jeffem, který jim má dle šifry pomoci. Bohužel stihne rozpoutat jen jedny pouta – na blízku je policie. Nezbývá nic jiného než utíkat po dvojicích vyznačenou cestou. Po cestě Uprchlíci překonávají lanovou překážku, plazí se pod sítí či přechází bažinu po kládách.

23:16 Na konci cesty si konečně týmy mohly pilkou přeříznout pouta. K útěku ale bylo ještě nutné svázat provaz, aby mohli slanit z pomyslného okna. Délku určovali nasbírané body při útěku v řetězech – maximálních 100 metrů vázaly dva týmy. Nejméně nasbírali Zuřivci – 4 body.

30. října 2009
0:23 Šifra na Popelovém hřebeni. Týmy potkávají novináře, který se o jejich případ zajímal a zjistil, že tam něco nehraje. Pomohl jim najít pilota – jak se k němu dostat poradila matematická šifra. Ve vedení Brusnice.

0:55 Ačkoliv limit na nalezení Lesníka Jeffa byl jen 3 hodiny po osvobození, až teď se přiřítilo poslední družstvo. Dívky v nesnázích jsou už v tuto dobu po volání na Spojku a odvozu autem diskvalifikovány – dále pokračují mimo soutěž.

1:30 Problém s auty. Pod Mlýnským vrchem taháme obytku, v Borečku zas složitě vycouváváme ze slepé ulice. Chvíli poté již začíná stavba lanové překážky nad Průrvou Ploučnice.

1:45 Rybářův raft na Hradčanských rybnících. Zuřivci jako první objevili rybáře (původně zamýšlený rybník byla vypuštěn). Mezi červy si vytáhl každý zprávu a ještě za pomoci raftu odlákali pozornost policajtů – na druhém břehu zapálili světlo.

2:47 Policejní hlídka na hradčanském letišti. Týmy, které směřovaly podle předchozích stop k hangáru zepředu, narazily na pojízdnou policejní hlídku. Každé chycení stálo týmy trestnou hodinu.

3:08 Kantýna pod Ploužnickým kopcem. K brzkému rannímu obědu se podával gulášek a teplý čaj. V denním tisku také vyšel článek s fakty o případu našich Uprchlíků. Všechny teď čeká sedmikilometrový přesun víceméně po asfaltu – nejrychleji ho zvládli Náhodní kolemjdoucí, nejpomalejší byli Snílci.

4:41 Tým Brusnice právě přichází pod Ploužnický kopec jako pátý. Z první pozice se budou i nadále propadat.

5:09 Klávesnicová šifra na Juliině vyhlídce. Vedoucí Zuřivci právě rozluštili šifru na klávesnici a dle instrukcí, které obdrželi formou SMS musí do 100 minut zdolat vrchol Ralska.

6:02 Boj na vrchu Ralsko. Po náročném stoupání Uprchlíci nenarazí na pilota, ale už jen na policisty. Musí se s nimi utkat v boji přísavkovými pistolkami. Po přemožení poldů dostávají účastníci balón, který jim poradí, kam dál. I přesto, že tuto aktivitu účastníci později v dotaznících občas kritizovali, krásný výhled a mystika zříceniny jejich náladu zlepšovala. Do vedení se dostává tým Náhodní kolemjdoucí.

7:12 Lanový most nad Průrvou Ploučnice. Hluboká průrva řeky Ploučnice, dle reálií filmu Uprchlík by snad mohla představovat přehradu, se dala dříve překonat přes lanový most. Ten však nutně potřebuje opravu a Uprchlíci hnáni policisty se musí chtě nechtě dostat na druhou stranu kaňonu. K úplnosti se sluší dodat, že původně plánovaný skok do Průrvy s následným broděním jsme nemohli uskutečnit z důvodu vysoké vodní hladiny.

7:40 Písařův motel pod Průrvou. Po přechodu Průrvy Ploučnice na závodníky čekal odpočinek u ohně. K využití byly postele, jídlo a teplý čaj. Nejdéle si servisu penzionu užily týmy ČEZ a Sebranka.

7:55 Týmu Zuřivci právě spadla šifra k dalšímu postupu do Ploučnice! Dle pravidel získávají 4 trestné hodiny. Je totiž jasné, že bez další indicie by do cíle nikdy nedošli.

9:09 Změna identity na Šibenici. Na kopečku za Stráží pod Ralskem (mimochodem asi kilometr od zdejší věznice) se Uprchlíci znovu setkávají se spřízněnou duší – Novinářem. Krom toho, že má nové stopy, jim také poradí, aby změnili identitu a rozdá jim nové občanky. Uprchlíci si se změnou vizáže poradili fantasticky! Rozptyl mezi prvním a posledním týmem je už více jak 8 hodin.

11:44 Hledání na Stříbrníku. Novinář pro účastníky zajistil nocleh v nedalekých Žibřidicích. Aby je však školník Pepa nechal přespat, musí pro něj najít 4 úplatky, které jsou schovány nedaleko Stříbrníku. Týmy jsou opět nuceny použít buzolu. Tři týmy nezvládly dojít na Stříbrník do 20:00, kdy byla stanovena zavírací doba kvůli velkému policejnímu zátahu.

15:05 Spánek v Žibřidicích. Některé týmy už od poledne stepovaly a čekaly na vytoužený odpočinek. Jídlo, sprcha a spánek čekali na Uprchlíky ve zdejší škole.

31. října 2009
Druhá část hry začíná kolem 1 hodiny ráno v sobotu. Uprchlíci se po příchodu do Žibřidic zapisují do harmonogramu na druhou etapu – půlka každého týmu směřuje na aktivitu „kuny“ a druhá půlka se stane „jezevci“. Důležitý je čas příchodu na stanoviště, Uprchlíci si tak sami určí, v kolik na aktivitu vyrazí.

2:00 Lezení na Krkavčích skalách. Kuny si pro zprávu od Novináře museli vylézt na skálu. Přičemž druhý z dvojice prvního jistil.

2:00 Podhrab klády pod Stříbrným vrchem. Uprchlík se musí rychle dostat z každé situace – třeba do 20 minut podhrabat díru pod plotem (tady kládou) a pláchnout. Každý tým, kterému se to povedlo, dostal druhou část Novinářova vzkazu.

6:00 Lanový rébus na Matoušově skále. Kompletní tým po návratu z nočních aktivit mohl vyrazit směrem k Matoušově skále. Klíč k další cestě visel uprostřed skály, přičemž dva z Uprchlíků byli zavěšeni na lano ve tvaru W, zbytek jistil a bylo na nich, jak se nejrychleji ke vzkazu dostanou. Na první pozici je tým Zuřivci – už jen ve dvou, stejně jako dalších 5 účastníků i 2 Zuřivci ze hry odstoupili a povezou se do cíle.

7:13 Pojízdná kantýna na Výpřeži. Oblíbená Karlosova kantýna, tentokrát s polévkou, zastavila na Výpřeži pod Ještědem.

Šifrovaný vzkaz na Mohyle letců. Jednoduchou šifru nalezli účastníci u zříceného letadla. Mnozí si oddychli, že trasa útěku nevede přes vrchol Ještědu (jiní posmutněli). Na třetím místě se dnes drží Kluci z Ohia před čtvrtou ISmisí a pátým ČEZ.

8:20 Střelnice pod Jeřmanskou skálou. Účastníci se setkávají s nájemnými vrahy z korporace, která na ně vraždu nastrčila. Aby se jich zbavila, musí se prostřílet různými zbraněmi (vrahouny představovaly terče s lidskou postavou). Nejvíce trestných hodin si odnesl tým ČEZ. Na svou nejlepší pozici ve hře se dostává Sebranka – jsou 6.9:28 Dobývání u Skalákovny. Vysvobodit Novinářova kámoše mohli Uprchlíci pomocí papírových míčků. Útok nezvládli dvě družstva.

10:50 Stanoviště taxi ve staré vodárně v Českém Dubu. „Jdou po mě, našel jsem důkazy o vaší nevině. Skryl jsem je na Statku v Lesnovku.“ Takový vzkaz našli účastníci ve staré vodárně. Naštěstí si mohli zavolat taxík, který je zavezl 5 kilometrů podle jejich navigace. Museli mít ovšem zavázané oči a navigovat podle toho, co si zapamatovali z mapy.

11:37 Závěrečné zneškodnění bomby na Statku. Korporace vystopovala Novináře a celý statek i s důkazy podminovala. Ve sklepě je nálož, kterou musí Uprchlíci zneškodnit pomocí klíčů (rozpojit kontakty). Po deaktivování bomby, tedy poté, co zhasne světýlko, mohli začít vynášet důkazy. Nakonec se žádnému týmu v časovém limitu zneškodnit bombu nepodařilo.20:55 Poslední tým dochází na Statek a pokouší se zneškodnit bombu. Na všechny příchozí po splnění úkolu čekala hostina a možnost jít se řádně vyspat. Samozřejmě se sdělovaly dojmy a zážitky ze hry.1. listopadu 2009
3:30 Ke spánku se ukládají poslední vytrvalci, kteří si až do brzkých ranních hodin povídali, zpívali a hráli na kytaru.12:00 Vyhlášení vítězů před statkem. V novinách se psalo: „Uprchlí vězni nalezeni v rozvalinách statku. Nalezeny důkazy o jejich nevině. Posmrtně očištěni!“ Na prvním místě skončil tým Náhodných kolemjdoucích, kteří loni byli druzí. Další příčky obsadili Kluci z Ohia, ISmise, Zuřivci a JanaTEAM.

Malá statistika:
– 19 organizátorů- 40 účastníků v 10 týmech- 9 automobilů- 25 stanovišť
– 78 kilometrů (minimálně)

Tuto reportáž naleznete na stránce Uprchlíka http://www.uprchlik.statek.org/reportaz.htm